Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Kdo by "to" zaplatil?

8. 08. 2014 14:53:00
Na dnešní titulní stránce se deník Právo velkými písmeny ptá: Kdo to zaplatí? Míní tím dopady Ruských sankcí na dovoz potravin z EU, tedy i od nás. A jistě bude mnoho firem, které přijdou o zisky z milionových vývozů. Deník tak sugestivně podsouvá čtenáři názor, že "sankce jsou špatné“ anebo měly být takové, aby slovy premiéra "nás nepoškodily".

Zajímalo by mne, jak si to autoři těchto myšlenek představují a co vlastně Západu, konfrontovanému s bezprecedentní agresí vůči státu, jehož územní celistvost před pár lety garantoval, radí.

Především, škody, které by způsobila tolerance toho, že jeden silnější stát prostě ukradne majetek ve formě území, majetku i občanů státu druhému, jsou obrovské. Nejen bezpečnostní. Takový postup zásadně zpochybňuje právní principy, na kterých obchod stojí.

Doufám, že to chápou i politici, kteří v minulých letech "silně doporučovali" podnikům, aby se místo dle nich problematických evropských trhů orientovali například na Rusko, i když hlavní odpovědnost za rozhodnutí vyvážet či investovat nesou firmy samy. Rusko svým postupem dokázalo, že vyznává jiné hodnoty než "Západ" a to má značné důsledky. I pro obchod.

Postup Unie ve vztahu k Rusku byl sice podle mne pomalý, ale selektivní s jasnou snahou postihnout osoby a firmy, přímo spojené s vedením Kremlu, které za anexi Krymu i rozpoutání konfliktu na východní Ukrajině nese jasnou odpovědnost. Snaží se tedy v malé míře postihnout životy lidí a s režimem v Rusku nespojené podniky. Oproti tomu odpověď z Ruska nejen stopnutím dovozů potravin, ale třeba i zákazem přeletu ukrajinských letadel, má povahu obchodní války, zřejmě jdoucí mimo pravidla Světové obchodní organizace. Ale tato praxe je Rusku blízká - podobně, zvýšením cel, sankcionuje země, které se nechtějí připojit do vznikajícího nového Rusko-Sovětského bloku, o pokutování zemí zvýšením ceny ropy či plynu ani nemluvě.

Zaměření ruských opatření zřejmě vyvěrá z povahy ruské ekonomiky. Ta ke své škodě nevyužila obrovských příjmů z exportu surovin na modernizaci, a je jak technologicky zastaralá v řadě oblastí (ne-li většině), tak závislá na dovozu. Rozměr sankčního listu je tak poměrně omezený, ale i tak zasáhne do života Rusů (což třeba pravoslavná církev, stále více spojená s Kremlem vítá, ale řada občanů odmítá). A je nereálné, aby Rusové rychle a efektivně tyto komodity začali produkovat, i když řada oligarchů se o to jistě pokusí, a s podporou Kremlu na úkor ruských peněženek, zbohatne.

V demokratické a exportně poměrně výkonné Evropě pochopitelně škody spojené se sankcemi budou, i když odhady hovoří o řádu desetin procenta HDP. Ale i tak se zájmové skupiny i postižení podnikatelé nechají slyšet a otázka, zda některé firmy, které by tímto byly těžce postiženy, mohou být veřejně podpořeny, se možná dostane na stůl. Ale s čísly je třeba zacházet opatrně - především objem vývozu se nerovná objemu zisku. A dle vyjádření u nás citovaného, sankcí postiženého podniku Hamé, je objem exportu z českých závodů firmy do Ruska 15% z vývozu do Ruska, který činí méně než 20 % produkce podniku (900 milionů). Jde tedy o zásah do českých podniků skupiny v řádu 3 % výroby, tedy méně než 150 milionů korun (k čemuž náleží zisk zřejmě o řád nižší).

Skutečnou hrozbou pro Evropu by byl zásah do dodávek surovin z Ruska, tedy hlavně plynu a ropy. Ten by sice během měsíců způsobil kolaps ruské ekonomiky (a nedostatek energie u nás), neboť pro ni jsou tyto příjmy zcela nepostradatelné, ale vzhledem k dosavadní linii Kremlu vyloučit zcela nejde. Evropa by proto měla maximálně urychlit investice, které ji na tuto hrozbu připraví. Což je konec konců jasný bod agendy nového šéfa Evropské komise Junckera.

Omezení obchodu mezi zeměmi je věc velmi nemilá. Dobrý a férový obchod je totiž to, co vytváří bohatství, stabilitu a prosperitu všech zúčastněných. Ale snaha zachování tohoto obchodu nesmí být nadřazena zachování elementárních pravidel, která by v 21. století měla formovat vztahy mezi státy a podporovat jasně vládu práva, bez které se ani obchod nemůže dodržitelně a k prospěchu všech rozvíjet. Rusko bohužel tato pravdila šokujícím způsobem porušilo. A Západ na to reaguje. Dle mého názoru váhavě a pomalu, ale opatřeními jdoucími správným směrem. Reakce Ruska jsou v duchu nově nastoupeného politického kurzu a budou nepochybně směřovat i k podpoře hlasů, které zpochybňují a dezinterpretují to, co se kousek od nás na východě děje.

Pokud Západ pod tímto tlakem začne měnit svůj přístup a bude ochoten pozvolna postup "nového Ruska" tolerovat, věřím, že přijdou škody, které budou řádově vyšší než ty, které na nás nyní dopadají. A je mnohem závažnéjší, že svět se tím zřejmě změní, bude méně bezpečný a stabilní. Což je náklad řádově vyšší pro všechny z nás.

Zajímalo by mne proto, kdy se autoři podobných textů, jako je ten v dnešním Právu, či proponenti „jiné cesty“ v reakci na chování Ruska zeptají, kdo by tento gigantický účet zaplatil.

Autor: Luděk Niedermayer | pátek 8.8.2014 14:53 | karma článku: 22.35 | přečteno: 1226x

Další články blogera

Luděk Niedermayer

Co papír snese?

Populární motoristický časopis Svět motorů se stále více zabývá elektromobilitou. Což vítám. Ovšem jeho texty někdy přinesou dost velká překvapení.

14.10.2019 v 18:00 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 752 | Diskuse

Luděk Niedermayer

O pokutách za autoemise příští rok a o tom, co limit „95“ může přinést

V příštím roce začne platit unijní limit na průměrné emise CO2 osobních aut ve výší 95g na km. Byl výsledkem jednání zástupců členských zemí Unie, expertů a automobilového průmyslu, a nastaven v roce 2013.

10.10.2019 v 12:36 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Tragédie na silnici

Ne, nebudu psát o nehodě na silnici do Špindlerova mlýna, kde zřejmě nebezpečná jízda jednoho řidiče zabila řidiče jiného.

26.9.2019 v 17:30 | Karma článku: 27.10 | Přečteno: 886 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Mission impossible na Čapáku...

Něco takového, aspoň dle mého názoru, bude objasňování toho, že hodnota reklamy, kterou si firmy holdingu Agrofert objednaly u Čapího hnízda (luxusní rezidence, sotva na dohled od silnice), byla v řádu stovekmilionů.

16.7.2019 v 16:45 | Karma článku: 24.32 | Přečteno: 646 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jan Ferenc

A Brave New World

Pokud svět zůstane takový, jaký byl, čeká nás opakování nepříjemností, které si nyní zažíváme. Pokud dojde na hluboké systémové změny, odkud kam povedou?

8.4.2020 v 15:57 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 214 | Diskuse

Tomáš Flaška

A co zákony? Platí i pro berňák?

Kvůli 16000 dluhu na dani obstavil byt. Nejsou u nás v platnosti zákony, že exekuce, nebo zástava, nebo já nevím co, musí být úměrná dluhu? Pokud ten Finanční úřad postupoval v souladu se zákonem, tak je tu dvojí zákonodárství.

8.4.2020 v 15:14 | Karma článku: 39.72 | Přečteno: 2864 | Diskuse

Libor Čermák

Pojďme v Česku žít hezky česky

Jsem totiž přesvědčen, že pokud chceme co nejvíc eliminovat hrozící propad ekonomiky v souvislosti s těmi opatřeními proti nákaze, tak nám nic jiného, než žít hezky česky nezbývá.

8.4.2020 v 13:52 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 533 |

Pavel Makovec

Lék na "koronakrizi" pro ČNB

Vedení České národní banky svou nečinností a nekoncepčností své politiky marní čas, který by mohla využít ve prospěch české ekonomiky a současně si zlepšit pošramocenou reputaci u občanů, která se táhne od intervencí proti koruně.

7.4.2020 v 16:01 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 304 | Diskuse

Miroslav Křížek

Česká republika - silný a hrdý národní stát

Česká republika je suverénní a hrdý stát, který má právo na národní svébytnost a sebeurčení. Jsme zemí kde vznikly a působí skvělé a prestižní firmy. Příklady táhnou a proto je takových pozitivních příkladů článek plný.

6.4.2020 v 10:07 | Karma článku: 40.37 | Přečteno: 3181 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1591
Vystudovaný matematik, poté působil 17let v centrální bance (od pozice referenta po viceguvernéra). Poté přes 5 let v poradenské firmě, ale také jako spolupracovník Bankovní asociace, člen různých poradních skupin a častý pisatel do médií. Mimo to spolupracuje s neziskovým sektorem či vede tréningové programy pro centrální bankéře v zahraničí. Je ženatý, má celkem 3 děti a jednoho psa (menší živočichy nepočítá).

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz