Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Rusům od Putina

2. 01. 2015 10:58:00
V době, kdy čtete tento text je klidně možné, že za 1 euro budou Rusové platit přes 80 rublů, možná ale třeba jen 60 nebo naopak 100. Pro připomenutí, před rokem to bylo méně než 50... A dovedu si i představit, že ruské autority směnitelnost rublu omezí, a „k moci“ se dostane černý trh. V každém případě, kombinace mnoha faktorů tlačí Ruské hospodářství do kolen. Nejde jen o jeden faktor a proto „cesta do bezpečí“ bude neobvykle složitá.

Co se dnes v Rusku děje, je logické. Setkali se zde 3 nepříznivé faktory. Prvním a jediným, který nesouvisí s vládcem Kremlu, je pokles ceny ropy na světových trzích. Ten dramaticky snižuje příjmy Ruského státu, jehož rozpočet na příjmech z těžby stojí. Ale toto by na krizi dnešního rozsahu v Rusku nestačilo. Problémem je, že Rusko nevyužilo příjmů při vysokých cenách ropy na modernizaci ekonomiky. Došlo dokonce k opaku, Ruské HDP po rychlém růstu před krizí (na dohled 10%) a oživením po krizi v posledních letech, doposud rostlo jen o něco více než 1% tempem...

Tato nedobrá ekonomická situace (před pádem ceny ropy) se střetla s novou politikou Kremlu – obsazením Krymu a podpory vzbouřenců na východě Ukrajiny. Ta je drahá („nové Rusko“ bez ohledu na slabou ekonomiku zvýšilo náklady na zbrojení už před invazí) a dostalo Rusko do politické a částečně ekonomické izolace.

Rubl pomalu a „kultivovaně“ oslaboval, přičemž jeho pád brzdila centrální banky (devizové rezervy klesly z více než 500 miliard dolarů o celých 100 miliard). Poslední týdny přinesly urychlení propadu, který přes „statečnou snahu“ centrální banky – ta zvýšila několikrát úrokové sazby“- vyústil v úterý v paniku obchodníků i lidí. Kreml přitom dává najevo odstup od centrální banky – ta se musí rozhodnout sama, ale příliš entuziasmu k dalšímu rozpouštění rezerv nejeví – ale znepokojení politiků roste.

Mezi tím, Rusko (tedy jeho obyvatelé) před očima chudne. Obyvatele čekají podstatně vyšší ceny, než na jaké jsou zvyklí. Ale ještě předtím, dle nových odhadů, čeká Rusko recese v řádu, který šokoval Evropu v roce 2009 (hovoří se o poklesu o 4,5%).

Nevíme, jak to vše dopadne, ale leccos se zdá pravděpodobné. Především, Kreml bude muset pochopit (i když asi ne přiznat), že dojem, který si od „západní krize“ vypuklé v 2008 sugeruje, tedy že jeho země je v ekonomické smyslu rovnocenným soupeřem západu, je omyl. A jeho zemi čeká „boj“ o stabilizaci svého hospodářství a cesta k pozici supervelmoci.

Ruská centrální banka může svými miliardami propad rublu zastavit. Ale je to riskantní. Rusku dnes nikdo nepůjčí a rezervy mohou dojít. A v situaci, v jaké dnes Rusko je, je vyloučena „obvyklá“ podpora od institucí typu MMF a Světové banky. Součástí této strategie jsou navíc vysoké úroky a omezení peněz pro banky. A výsledkem může být jak hlubší recese a pády firem (platit 20% úrok v situaci recese není snadné), ne-li kolapsy bank. A i tak, tato poměrně „drahá“ politika funguje jen dočasně.

Krize, pokud naplno v Rusku vypukne, se dá zvládnout kombinací krátkodobých pragmatických kroků (možná zásahem do směnitelnosti rublu), ale zejména odstraněním jejich příčin. Vzhledem k tomu, že ani president Putin neumí „zařídit“ vysoké ceny ropy, vede „standardní“ cesta z krize věrohodnými reformami, které pomohou ekonomice a vystoupením z politické izolace (což znamená zásadní změnu chování na Ukrajině).

Jsou i nestandardní cesty. Třeba pokračováním dnešní politiky Kremlu, fakticky naznačující možnost využití síly pro řešení problémů. A „na stole“ je i možnost, že výsledkem bude Rusko ještě méně stabilní a ještě méně respektující pravidla, která odpovídají 21. století. Volba je v rukách Ruských politiků, ne-li dokonce občanů. Hraje se o hodně. Nejen o kvalitu života ruských lidí, kteří se bohužel stále jasněji stávají obětí politiky Kremlu, tak i stability přinejmenším naší části.

Autor: Luděk Niedermayer | pátek 2.1.2015 10:58 | karma článku: 23.25 | přečteno: 1703x

Další články blogera

Luděk Niedermayer

Co papír snese?

Populární motoristický časopis Svět motorů se stále více zabývá elektromobilitou. Což vítám. Ovšem jeho texty někdy přinesou dost velká překvapení.

14.10.2019 v 18:00 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 752 | Diskuse

Luděk Niedermayer

O pokutách za autoemise příští rok a o tom, co limit „95“ může přinést

V příštím roce začne platit unijní limit na průměrné emise CO2 osobních aut ve výší 95g na km. Byl výsledkem jednání zástupců členských zemí Unie, expertů a automobilového průmyslu, a nastaven v roce 2013.

10.10.2019 v 12:36 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Tragédie na silnici

Ne, nebudu psát o nehodě na silnici do Špindlerova mlýna, kde zřejmě nebezpečná jízda jednoho řidiče zabila řidiče jiného.

26.9.2019 v 17:30 | Karma článku: 27.10 | Přečteno: 886 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Mission impossible na Čapáku...

Něco takového, aspoň dle mého názoru, bude objasňování toho, že hodnota reklamy, kterou si firmy holdingu Agrofert objednaly u Čapího hnízda (luxusní rezidence, sotva na dohled od silnice), byla v řádu stovekmilionů.

16.7.2019 v 16:45 | Karma článku: 24.32 | Přečteno: 646 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jan Ferenc

A Brave New World

Pokud svět zůstane takový, jaký byl, čeká nás opakování nepříjemností, které si nyní zažíváme. Pokud dojde na hluboké systémové změny, odkud kam povedou?

8.4.2020 v 15:57 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 217 | Diskuse

Tomáš Flaška

A co zákony? Platí i pro berňák?

Kvůli 16000 dluhu na dani obstavil byt. Nejsou u nás v platnosti zákony, že exekuce, nebo zástava, nebo já nevím co, musí být úměrná dluhu? Pokud ten Finanční úřad postupoval v souladu se zákonem, tak je tu dvojí zákonodárství.

8.4.2020 v 15:14 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 3036 | Diskuse

Libor Čermák

Pojďme v Česku žít hezky česky

Jsem totiž přesvědčen, že pokud chceme co nejvíc eliminovat hrozící propad ekonomiky v souvislosti s těmi opatřeními proti nákaze, tak nám nic jiného, než žít hezky česky nezbývá.

8.4.2020 v 13:52 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 544 |

Pavel Makovec

Lék na "koronakrizi" pro ČNB

Vedení České národní banky svou nečinností a nekoncepčností své politiky marní čas, který by mohla využít ve prospěch české ekonomiky a současně si zlepšit pošramocenou reputaci u občanů, která se táhne od intervencí proti koruně.

7.4.2020 v 16:01 | Karma článku: 14.15 | Přečteno: 306 | Diskuse

Miroslav Křížek

Česká republika - silný a hrdý národní stát

Česká republika je suverénní a hrdý stát, který má právo na národní svébytnost a sebeurčení. Jsme zemí kde vznikly a působí skvělé a prestižní firmy. Příklady táhnou a proto je takových pozitivních příkladů článek plný.

6.4.2020 v 10:07 | Karma článku: 40.42 | Přečteno: 3207 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1591
Vystudovaný matematik, poté působil 17let v centrální bance (od pozice referenta po viceguvernéra). Poté přes 5 let v poradenské firmě, ale také jako spolupracovník Bankovní asociace, člen různých poradních skupin a častý pisatel do médií. Mimo to spolupracuje s neziskovým sektorem či vede tréningové programy pro centrální bankéře v zahraničí. Je ženatý, má celkem 3 děti a jednoho psa (menší živočichy nepočítá).

Seznam rubrik

více

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...