Ani první, ani poslední dialog na mých setkáních s lidmi, kteří se přišli o Unii bavit

8. 11. 2018 10:22:04
Blog o tom, jak takové rozhovory vždy probíhají. Co si z nich posluchači odnesou a zda tomu, co jim říkám, věří, mohu však jen spekulovat. :-)

"Do Unie posíláme spoustu miliard našich korun. Ví se, kolik dostáváme zpět?"

LN: "Ano, rozdíl se nazývá čistá pozice. Najdete o ní pravidelně přesné údaje na stránkách Ministerstva financí ČR. Stačí napsat do vyhledávače čistá pozice ČR EU a najdete ji. Ukáže se Vám, že dostáváme obvykle o 50 až 100 miliard korun více, než kolik platíme. "

"Jak moc peněz to je a co se s nimi děje?"

LN: "Náš rozpočet má více než 1 000 miliard, takže porovnání si udělejte sami. Ale je to velmi podstatný podíl toho, co jde z rozpočtu na investice. Peníze rozdělujeme na základě dohody s Unií sami. Směřují do měst a obcí, krajů, jejich institucí, jako jsou třeba školy, ale také do podniků. Zdaleka ne vše je efektivní, spoustu peněz je využito velmi špatně. Leckdy to není náhoda, ale jde o podvody."

"Kdy ty peníze budeme vracet?"

LN: "Tyto peníze nebudeme vracet. Je to součástí toho, že Unie má ve svém genomu princip solidarity. Touto cestou se bohatší země snaží pomoci chudším, aby zvýšily svoji životní úroveň. Je v tom ale i ekonomická racionalita."

"Když je nebudeme vracet, proč to ty země dělají? Proč si peníze nenechají sami? Přece by je uměly utratit?"

LN: "Unie stojí ne na penězích, ale na hodnotách a principech. Pomoc slabším nebo postiženým trably je toho ukázkou. V kombinaci s tím, že evropský rozpočet je malý – jde o velikost odpovídající 1 % HDP EU, zatímco obvyklé národní rozpočty jsou kolem 40 % HDP, je to princip, který země a jejich občané akceptují."

"Opravu to lidem ze zemí, kteří to platí, nevadí?"

LN: "Myslím, že situace se mění a počet lidí, kteří by upřednostnili ponechání svých peněz doma, přibývá. Ale nejhorší je, když se ukáže, že peníze jsou rozkradeny nebo použity způsobem, který je na první pohled špatný – třeba na posílení velkých firem nebo ve prospěch bohatých lidí. To se pak v zemích, odkud přicházejí, vysvětluje těžko."

"Dává tato drahá solidarita smysl?"

LN: "Dává, nejen společensky. Pokud se Evropa odvolává na své křesťanské kořeny, měla by být jistá pomoc slabším samozřejmá. Ale jde i o ekonomiku. Pokud se touto cestou podaří udělat z chudších zemí země bohatší, pomůže to celé Evropě. Bude stabilnější a silnější. Podstatné také je, že bez sbližování životní úrovně a šance na to, že v chudších zemích se bude brzy žít lépe, by nemohl fungovat volný pohyb osob – neb aktivní a vzdělaní lidé ze zemí chudších by odešli do bohatších. A problém by byl na obou stranách – chudé země by ztratily šanci na zlepšení a bohaté měly problémy na trhu práce."

"A to nám budou ti bohatší posílat peníze na věky věků?"

LN: "Doufám, že ne. Pokud by to tak bylo, a přes desítky miliard, které jsme dostali, nebudeme tuto životní úroveň dohánět, znamenalo by to, že to celé nefunguje."

"Takže o peníze přijdeme a na co nám pak Unie bude?"

LN: "Unie nejsou vůbec jen peníze, a ani ne jen společný trh. Je to společenství zemí, které chápou, že v dnešním světě uspějeme, když budeme vystupovat společně a jen tak budeme sto řešit řadu problémů dneška. To je řádově důležitější a cennější než miliardy, které mezi zeměmi putují."

"Ale stejně, ty peníze u nás budou chybět, ne?"

LN: "Neměly by, cílem kohezních miliard je pomoci zemi dostat se na vyšší úroveň a do situace, kdy peníze od ostatních na podporu růstu nebudou třeba. Bohatší ekonomika bude vytvářet dostatečné zdroje pro to, abychom pokračovali v dobrém vývoji. Zjednodušeně řečeno to, že zbohatneme, bude důležitější pro budoucnost než to, že přijdeme o tento penězovod. A mimochodem o unijní miliardy budeme přicházet jen velmi postupně."

...

Mimochodem, dnes je už naše země na 90% životní úrovni průměru EU. Nikdy v moderní době se v naší zemi nežilo, v porovnání se zbytkem Evropy, tak dobře. A s tím, že jsme součástí společenství zvaného EU a že toto společenství je solidární a pomáhá svým slabším členům, to opravdu hodně souvisí...

Autor: Luděk Niedermayer | čtvrtek 8.11.2018 10:22 | karma článku: 14.09 | přečteno: 569x

Další články blogera

Luděk Niedermayer

Co jsme dokázali a co dokážeme...

Čas hrozně letí. A já až nedávno postřehl, že spousta lidí, se kterými pracuji, již neviděli "sametovou revoluci" ani z kočárku...

18.11.2018 v 14:26 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 281 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Východ slunce, emoce a konzervatismus :-)

Očekávám, že poté, co se dobereme k tomu, zda "letní je lepší než zimní", bude kolem více naštvaných lidí, než bylo v době, kdy se čas "střídal".

5.11.2018 v 9:22 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 321 | Diskuse

Luděk Niedermayer

K maďarskému hlasování

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Čím si to člověk zasloužil tentokrát?

24.9.2018 v 11:41 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 1119 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Co bude nyní v Česku?

Andrej Babiš byl obviněn ze zneužití dotace Evropské unie na Čapí hnízdo. Andrej Babiš přesvědčil národ, že v Česku funguje policie a justice na politickou objednávku. A získal tak důvěru národa.

18.11.2018 v 16:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Co jsme dokázali a co dokážeme...

Čas hrozně letí. A já až nedávno postřehl, že spousta lidí, se kterými pracuji, již neviděli "sametovou revoluci" ani z kočárku...

18.11.2018 v 14:26 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 281 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Nemyslím si, že ta estráda kolem výročí 17 listopadu skončila, pokračování je připraveno

Většinou se máme dobře, zvyšují se platy, dávky, důchody i naše zahraniční politika je konečně slyšet i v EU. Kdo za to může? Nelze pominout podstatný vliv premiéra Andreje Babiše s ANO, společně s ČSSD, tedy tato a minulá vláda.

18.11.2018 v 13:23 | Karma článku: 39.92 | Přečteno: 1274 |

Jiri Kucera

Odstraňme Babiše - ale ve volbách

Je těžké najít smysluplný důvod k zastání se premiéra Babiše v současné kauze "únos". ..............

18.11.2018 v 11:32 | Karma článku: 26.50 | Přečteno: 854 | Diskuse

Miroslav Dvořák

Proč jsem neslavil 17. listopad?

Rozhodně ne proto, že bych obdivoval státem řízenou ekonomiku. Nebo proto, že by se mi stýskalo po pánech typu Štrougala, Jakeše nebo Adamce. A to už vůbec nemluvím o partě kolem soudruha Gottwalda.

18.11.2018 v 11:20 | Karma článku: 38.21 | Přečteno: 1007 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 13.93 Průměrná čtenost 1156
Vystudovaný matematik, poté působil 17let v centrální bance (od pozice referenta po viceguvernéra). Poté přes 5 let v poradenské firmě, ale také jako spolupracovník Bankovní asociace, člen různých poradních skupin a častý pisatel do médií. Mimo to spolupracuje s neziskovým sektorem či vede tréningové programy pro centrální bankéře v zahraničí. Je ženatý, má celkem 3 děti a jednoho psa (menší živočichy nepočítá).

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz