Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mlčící Brusel a vzdalující se Evropa…

I při setkání s lidmi, kteří jsou fandové do společné Evropy a chtějí ji zachovat a rozvíjet, se dříve či později dostaneme k otázce „nekomunikace“ a „vzdalování Unie od občanů“.    

Co s tím?

Snažím se vysvětlit, že „Brusel“ nemá pusu, a tak opravdu nekomunikuje, a Evropa nemá nožičky, a nikam proto neodchází. Obvykle to nestačí. A nedivím se. Svět je totiž složitý, obvykle prostý dokonalosti. A dnešní Unie naplňuje tyto dva nepopulární atributy více než dokonale. Ale i tak, „nikam neodchází“, a to, že moc nemluví, není vždy špatně.

Evropská unie není nic jiného než společenství, které evropské státy vytvořily. Určily poměrně přesně její pravidla a podle nich ji společně spravují. Rozhodnutí o tom, co „společná Evropa“ udělá, co ne, a jak, nečiní nikdo jiný než representanti členských zemí. Jsou to ministři a premiéři na jednání Rady a poslanci v Parlamentu.

Proslavený a kritizovaný evropský úředník pak dělá to, co po něm tito konkrétní lidé chtějí (třeba předkládá návrhy pravidel, o kterých pak představitelé zemí, poté, co je upraví, rozhodují) nebo to, k čemu jej pravidla zavazují (třeba k dohledem nad dodržování zákonů).

Pokud občan (obvykle právem) cítí, že se s ním o fungování Unie málo mluví, není to vina poněkud abstraktní Unie, ale selhání domácích politiků, kteří o Unii rozhodují. Opravu lze toto stěží chtít od „Unie“, ale musí se o to přičinit tito lidé (samozřejmě spolu s novináři a občany, kteří se chtějí zapojit). A je přitom docela správné, že evropské instituce směřují komunikaci spíše na fakta, neboť jejich politická interpretace je věcí politiků a sekundovat jim mají kvalitní média, a nikoliv úředníci z Bruselu.

Podobné to je i se „vzdalováním“ Unie lidem. Opět je otázka, zda není na těch, kteří o Unii rozhodují, tedy zástupcích zemí, aby o tom, co „v Bruselu“ činí, komunikovali tak, aby bylo jasné, co je důvodem jejich konání. Tím ho přiblížili lidem na místo toho, aby předstírali, že jde o rozhodování „o nás, bez nás“ nebo zvůli úřadů. Pokud to tak nečiní, média a občané by je k tomu měly vyzývat.

Asi to není tak jednoduché. Pocit „odcizení“ od společné Evropy, jejíž cílem bylo lidi sbližovat, a ne odcizovat, totiž platí napříč Evropou, a nebude tedy „výsledkem“ špatné komunikace hrstky lidí. A kromě rozšířené politické strategie „získávání hlasů bojem proti Bruselu“ má jistě i své racionální jádro.

Kromě typické arogance úřadů, na kterou naráží snad každý u každého úřadu (což ji vůbec neomlouvá), orgány Unie nevyjímaje, či nesnadnosti komunikovat srozumitelně a přesně o velmi složitých věcech, existuje jeden jasný důvod, proč mnohdy nad tím, co (spolu)rozhodneme v Bruselu, kroutí spousty lidí nechápavě hlavou.

Stojí za tím vlastně důvod, proč společná Evropa po druhé světové válce vznikla. Rozdíly mezi státy, regiony, národy, náboženstvími a kulturami, které obývají evropský prostor, stále znovu a znovu vedly ke vzniku nedůvěry, nepřátelství a často i válek. Tyto po století vznikající vztahy mohly náš kontinent směřovat jen ke stále větším katastrofám. Proto vznikla vize hledat něco, co nás bude spojovat více, než nás toto vše rozděluje. To něco je projekt společné Evropy, společenství, které bude usilovat o mír a bude problémy, které svět přináší a které přerůstají hranice zemí, řešit spolu. Projekt, kterému nebude cizí ani různost ani tolerance a ani solidarita a vzájemná podpora.

Toto se během desetiletí povedlo, alespoň já si to myslím. Ale samozřejmě tím vůbec nevznikl stav, že „jsme všichni stejní“, „chceme to stejné“ a o problémech „přemýšlíme stejně“. To je nejen nemožné, ale bylo by to i špatné, neb bychom ztratili svou identitu. Ale protože se to nestalo, je logické, že za –„stejnou Unií“ vidí různé země, různí politici a různí lidé různé věci. Někdy jde až o to, že co se zdá skvělé jednomu, je pro druhého špatné. Jindy „jen“ o to, že věc zásadní pro jednu zemi je věc mizivého významu pro zemi jinou.

Existují jen dva způsoby, jak tuto rozdílnost pojmout. Prvním z nich je cesta, kdy jeden každý ze členů Unie bude trvat na „svém pohledu“, a tam, kde se přístupy budou lišit, Unie nebude jednat. Dohoda, zahrnující pravidla, rozhodnutí či způsob chování prostě nevznikne a každý si „pojede po své linii“. Ve druhém se země budou snažit nalézt dohodu na kompromisu. Ten sice nebude vyjadřovat představy řešení většiny zemí, ale bude pro ně řešení dobrým.

I když jsou případy, kdy si myslím, že by se Unie neměla bát ani první z cest, převažovat musí druhé, tedy pokud budeme stát za původní myšlenkou a cíli Unie. Tedy hledat řešení ve spolupráci, a nikoliv v konfrontaci.

A  právě na kompromisech postavené rozhodování je tak důležité, aby aktéři tohoto rozhodování dobře komunikovali s lidmi, kteří toliko vidí (často nepřesně interpretovaný) výsledek. A v komunikaci musí často zaznít, že kromě „našich pravd“ existují i pravdy těch ostatních. A často nejsou méně pravdivé než pravdy naše.

Zkušenost z práce v EP, kde jsem součástí největší politické skupiny EPP, mne v tomto mnohému naučila. Protože je EPP skupina největší, na rozdíl od ostatních, nese větší odpovědnost za to, že dohoda vznikne, či ne. Alibistický přístup, „když není po mém, tak nesouhlasím“ by totiž ochromil fungování Unie, a kdo by chtěl být členem Unie, která nefunguje. Myslím, že vyrovnat se s touto „odpovědností“ odpovědně není vyloučeno, protože jak jsem se mnohokrát přesvědčil, nalezení dohody s ostatními je docela dobře možné, pokud jste ochotni naslouchat i jejich argumentům. A o tom zodpovědná politika je.

A je to cesta k uchování o rozvíjení naší společné Evropy. Což je i přes to, že zdaleka ne vše je v Unii perfektní, jednou z nejdůležitějších podmínek pro prosperitu, bezpečnost a stabilitu naší země.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Luděk Niedermayer | středa 17.4.2019 11:23 | karma článku: 9,84 | přečteno: 637x
  • Další články autora

Luděk Niedermayer

Co papír snese?

Populární motoristický časopis Svět motorů se stále více zabývá elektromobilitou. Což vítám. Ovšem jeho texty někdy přinesou dost velká překvapení.

14.10.2019 v 18:00 | Karma: 14,26 | Přečteno: 812x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Luděk Niedermayer

O pokutách za autoemise příští rok a o tom, co limit „95“ může přinést

V příštím roce začne platit unijní limit na průměrné emise CO2 osobních aut ve výší 95g na km. Byl výsledkem jednání zástupců členských zemí Unie, expertů a automobilového průmyslu, a nastaven v roce 2013.

10.10.2019 v 12:36 | Karma: 16,00 | Přečteno: 1162x | Diskuse| Politika

Luděk Niedermayer

Tragédie na silnici

Ne, nebudu psát o nehodě na silnici do Špindlerova mlýna, kde zřejmě nebezpečná jízda jednoho řidiče zabila řidiče jiného.

26.9.2019 v 17:30 | Karma: 27,10 | Přečteno: 921x | Diskuse| Politika

Luděk Niedermayer

Mission impossible na Čapáku...

Něco takového, aspoň dle mého názoru, bude objasňování toho, že hodnota reklamy, kterou si firmy holdingu Agrofert objednaly u Čapího hnízda (luxusní rezidence, sotva na dohled od silnice), byla v řádu stovekmilionů.

16.7.2019 v 16:45 | Karma: 24,32 | Přečteno: 650x | Diskuse| Politika

Luděk Niedermayer

České a regionální premiérovo fiasko

Je to skoro jako v té pohádce, kde dědeček měnil, až vyměnil. Premiér Babiš mohl "akceptovat" na šéfa komise pana Webera, což je politik, který má extrémně pozitivní pohled na náš region a nedělí Evropu na starou a novou.

3.7.2019 v 12:32 | Karma: 39,31 | Přečteno: 6542x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Odvolací soud potvrdil osvobození učitelky, která popírala válečné zločiny

6. května 2024  10:18,  aktualizováno  11:36

Pražská učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na...

Přijdou bouřky s vydatným deštěm, do zítřka naprší i přes 50 milimetrů

6. května 2024  11:31

Při bouřkách a dešti může od pondělí do úterního rána místy v Česku napršet v úhrnu přes 50 mm,...

Ve Vatikánu zadrželi českého faráře s pistolí, noži a šroubovákem

6. května 2024  9:51,  aktualizováno  11:25

Při vstupu do Vatikánu policie o víkendu zadržela faráře z České republiky, který měl u sebe v...

Začátek týdne bude oblačný s bouřkami. Slunce se vrátí ve středu

6. května 2024  6:23,  aktualizováno  11:22

Zataženo až oblačno vydrží na většině míst v Česku až do poloviny týdne. Česku se nevyhne ani déšť,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1597x
Vystudovaný matematik, poté působil 17let v centrální bance (od pozice referenta po viceguvernéra). Poté přes 5 let v poradenské firmě, ale také jako spolupracovník Bankovní asociace, člen různých poradních skupin a častý pisatel do médií. Mimo to spolupracuje s neziskovým sektorem či vede tréningové programy pro centrální bankéře v zahraničí.
Je ženatý, má celkem 3 děti a jednoho psa (menší živočichy nepočítá).

Seznam rubrik